הדרך הקלה לחנך כלב חדש

אימצתם כלב חדש אל ליבכם וצירפתם אותו למשפחה? הנה ארבעה טיפים שיקלו על כולכם את הצטרפותו למשפחה

כשתינוק נולד ומגיע הביתה בפעם הראשונה, יש הרגשה שיחד איתו ששוקל אולי שלושה קילו, הגיע ציוד ששוקל טון. אם כלב זה הרבה יותר פשוט.

מה להכין בבית לכלב חדש:
– מיטה, או שמיכה עבה ונעימה לישון עליה.
– כלים למים ולאוכל.
– עצמות כרסום, רצוי עצמות סינטטיות. למה? מפני שהבייבי החדש יתרגל לריח למרקם ולטעם של העצם הסינטטית, ולא יגלה סקרנות קולינרית בנעלים רהיטים וצעצועים.
– משחק וזה יכול להיות פפירול (גליל יוטה עם ידיות בד עבות), חבל עבה קשור או כדור עם חבל.
– חטיפי אילוף – רצוי חטיפים שלא דורשים הרבה לעיסה.
– קולר. היקף הקולר צריך להיות כזה שאם תשחילו שלוש אצבעות בין הצואר של הכלב לבין הקולר תרגישו רק מעט לחץ.
– רצועת טיול אל תבחרו רצועת טיול ארוכה מדי ולא פלקסי (רצועה נמתחת) מפני שחשוב ללמד את הכלב החדש שאתם אלו שלוקחים אותו לטיול ולא הוא אתכם. אם הכלב ילך הרבה לפניכם עם רצועה ארוכה, תהייה לכך השפעה לא מאד מוצלחת על הבנת ההיררכיה בבית.
– מזון שמתאים לגילו של הכלב.

חינוך לצרכים:
בין אם אימצתם גור ובין אם אימצתם כלב בוגר, חשוב בשבועות הראשונים לתת לו חיזוק חיובי בכל פעם שהוא עושה צרכים במהלך הטיול. חיזוק חיובי במקרה הזה יהיה ליטוף, מילים טובות וחטיף קטנטן.

מה עושים אם הכלב עושה צרכים בבית?
אם ראיתם אותו עושה צרכים, כדאי להתקרב אליו, להגיד “לא” תקיף ושקט, ולמשוך משיכה קטנה בקולר.  לאחר מכן נקו את הצרכים ועברו על המקום עם מטלית טבולה בחומץ ומים ביחס של אחד לאחד.
אל תתקנו את הכלב אם לא ראיתם מתי הוא השאיר שלולית של פיפי בבית.
אל תטעו, גם אם נדמה לכם שהכלב מתנהג כמו אשם, זה קורה רק משום שהוא מגיב אל הכעס שלכם, הוא לא מקשר בין הכעס למתנות הקטנות שהשאיר לכם ברחבי הבית.

אם אימצתם גור שעדיין עושה צרכים על פד:
תנו לו חיזוק חיובי בכל פעם שהוא עושה צרכים על הפד. בפעם הראשונה שתוציאו אותו לטיול, קחו איתכם חתיכה קטנה מהפד שעליו הכלב כבר עשה צרכים, הניחו אותה בחוץ וטיילו לידה.
למה לעשות דבר כל כך מוזר? מפני שכלב שמרחרח צרכים של כלב אחר, לומד מהריח מי טייל שם, אם זה זכר או נקבה, צעיר או בוגר תוקפן או חברותי. כשהכלב יריח את הריח של עצמו, הוא יחשוב כשכבר טייל שם ולא קרה שום דבר מפחיד בזמן שעשה בנחת  פיפי או קקי. (אותה פעולה נכונה גם לכלב בוגר שחושש לעשות צרכים בחוץ).

מה עושים כשיוצאים לעבודה ומשאירים את הכלב בבית?
נתחיל במה לא עושים, לא עושים טקס פרידה ולא מסבירים לו שאמא הולכת ועוד שלוש שעות תחזור, כי אז הוא אולי יחשוב שזכה בהורים מהאגדות, אבל יכנס ללחץ כשתצאו.
חשוב להשאיר לכלב מים ועצמות כרסום. אם תרצו ממש לפנק אותו, תנו לו קונג ומרחו אותו בחמאת בוטנים. העצמות והקונג יעסיקו אותו בזמן שלא תהיו בבית (כמו מוצץ, “שמיכי” או חפץ מעבר)
כדי להרגיל אותו לכך שגם אם יצאתם מהבית אתם ללא ספק תחזרו, כדאי לעשות בכל יום בשבועות הראשונים סימולציה של יציאה מהבית. מדי פעם קחו תיק, משקפי שמש מפתחות וצאו מהבית לשתי דקות. מספר דקות אחרי שתחזרו תנו לכלב ליטופים ויחס חם (הכי חם, מגיע לו, אחרי הכל הוא חברו הטוב ביותר של האדם).

נשיכות, קפיצות ומה שביניהם:
גורי כלבים משחקים עם השיניים, זה נראה חמוד ומצחיק אבל עבור הכלב מדובר במשחק שליטה שאם לא תעצרו בזמן עלול לחשוב תוך זמן קצר שהוא מנהיג הלהקה (כן, להקה עבור כלב היא כל בני הבית, וזה כולל חתולים וכלבים אחרים).

מה עושים?
אם הייתם הכלבה שהמליטה אותו, הייתם נוהמים, נותנים לו מכת שיניים נוזפת, מרימים אותו מהעורף ומרחיקים אותו. אבל אתם לא האמא שהמליטה אותו ומה שתוכלו זה רק לחקות אותה בשפה שלכם. כשהגור המתוק מתחיל לנשוך אמרו לו ‘לא’ תקיף והרחיקו אותו בזהירות מכם. אם הוא חוזר ומתקרב מבלי לנשוך, תנו לו חיזוק חיובי, ליטוף ומילה טובה. (אם תרחיקו את היד, הוא יחשוב שאתם משחקים איתו, אז לא לבלבל אותו, הוא עדיין תינוק).

הכלב קופץ עליכם מרוב אושר?
זה מובן, אחרי הכל אימצתם אותו והענקתם לו משפחה. אבל גם לקפיצות יש משמעות של שליטה על פי תפיסת העולם של הכלב.
מה עושים? לא מקלקלים לו את הבעת השמחה, אבל מלמדים אותו לעשות את זה נכון. אם הוא קופץ עליכם, תורידו אותו בעדינות ולטפו אותו כשארבעת הרגלים שלו על הריצפה. אם הוא חוזר לקפוץ תקנו אותו (זוכרים? ‘לא’ תקיף וממשיכה קלה בקולר).
אם אתם בכל זאת רוצים שהכלב יצע גם לקפוץ ולחבק אתכם- למדו אותו שמותר לקפוץ כשקיבל מכם אישור לכך.

דברים שחשוב לדעת:
– עצמות כרסום כדאי לפזר בכל מקום בבית, כדי שהכלב לא יפתח רכושנות כלפיהם.
– עם משחק משחקים רק בחוץ. למה? מפני שעבור כלב או לפחות עבור הזכרון האינסטינקטיבי שלו, משחק הוא סוג של ציד. בטח ראיתם מה קורה כשכלב תופס כדור או חבל, הוא מנער את הראש, או לשיטתו שובר לצעצוע את המפרקת.
– פעם ביום תראו לכלב החדש שאתם יושבים על המיטה / שמיכה שלו. חשוב שידע שגם אם מישהו התיישב או התקרב למקום שלו, הוא לא תפס את מעמדו. ככה הכלב לא יפתח רכושנות כלפי המיטה שלו. פעולה דומה כדאי לעשות עם קערת האוכל וזה לא אומר שאתם צריכים לאכול אוכל של כלבים, אלא רק לשחק מעט עם האוכל לפני שהוא מתחיל לאכול.
– במקרה של כלבים הגודל לא קובע. גם אם אימצתם כלב קטנטן שנראה כאילו הגרלתם אותו במכונה תמורת שקל, חשוב להציב לו גבולות, לתקן אותו כשצריך ולתת לו חיזוקים על כל התנהגות טובה.

רוצים “סופר-נני” של כלבים שתגיע אליכם הביתה כדי לעזור בכל זה? בדיוק בשביל זה אני פה צלצלו אלי ונקבע – 054-2269070

אהבתם? שתפו את חבריכם!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

אולי גם זה יעניין אותך..

אנדרדוג במובן המנצח

גשם וסופת רעמים העירו אותי הבוקר הישר אל זיכרון ילדות מתוק: הייתי בת חמש כשעמדתי יחפה בסלון ביתו של סבא שלי, והצמדתי את האף לחלון,

על חלונות והשתקפויות

הפעם הראשונה שהבנתי את מהותם של החלונות  ושל ההשתקפויות הייתה כשהייתי בת חמש. ישבנו כל ילדי הגן על שטיח והקשבנו לסיפור שהקריאה הגננת. לחישה נעימה

סילבסטריזם

ביום האחרון של השנה שיחקו מאות שחפים עם הרוח המשוגעת שהשתוללה מעל ומתחת לגשר קארל. נצמדתי אל מעקה האבן הקפוא ליד הפסל השני, פתחתי את

בחירתה של סופי

כלבה קשישה עם שינים מצחיקות שגדלו לכיוונים חריגים, אוזן אחת זקורה ושניה צונחת, שיער שיבה סביב האף והעיניים ומבט שפילח לי את הלב והבטן הסתכלה

רולדת פרג כמעט כמו בבודפסט

סוף ספטמבר. בארץ הדבר היחיד שמעיד על כך שעכשיו סתיו הוא לוח השנה, בבודפשט כמו במזרח אירופה כולה, מעידים על כך העננים שצובעים את הכל